ارائه مدرک رسمی سازمان فنی حرفه ای

ثبت نام

شماره تماس: 22206719-021

  • آموزش خیاطی با الگوهای آسان
  • خیاطی سریع و آسان

آموزش خیاطی با الگوهای آسان

قبل از اینکه  انسان موفق شود پارچه را جایگزین سایر پوشش ها کند، مجبور بود تا به هر نحوی پوشش را به دور خود بپیچد اما با ورود پارچه تغییری اساسی صورت گرفت. این زمانی بود که علاوه بر کارایی لباس، زیبایی آن و تناسب آن با فرم بدن نیز مطرح شد.

با تغییر شکل در نوع لباس ها و زیبایی شناسی، بشر توقع جدیدی از پوشاک به وجود آورد و هر روز سعی می شد تا لباس ها زیباتر از قبل باشند بنابراین خیاط ها از روش های خاصی استفاده کردند و لباس ها را روی تن شخص تهیه می کردند. برای این کار گاهی از مانکن های چوبی بهره می گرفتند که این کار زمان زیادی را به خود اختصاص می داد. این مشکل، خیاط ها را به فکر انداخت تا روشی بیابند که علاوه بر سهولت، به آن سرعت نیز ببخشند. این جایی بود که استفاده از الگو برای خیاطی رواج پیدا کرد.

یکی از افرادی که استفاده از الگوهای کاغذی برای خیاطی را در دستور کار قرار داد، “باتریک” آمریکایی بود که روش الگوی کاغذی خیاطی را در سال 1836 میلادی ابداع نمود و به مرور زمان الگوی مسطح را جایگزین روش حجمی کرد. این موضوع تحولی عظیمی در تولید پوشاک به حساب می آمد و به طرز شگرفتی خیاطی با الگوهای آسان را جایگزین روش های قدیمی آن کرد.

 

خیاطی با الگو یا خیاطی بدون الگو؟

گاها در میان علاقمندان هنر خیاطی شنیده می شود که روش ها بدون الگو روش هایی سریعتر و بهتر است و نتیجه کار را در مدت زمان کوتاهی به هنرجو نشان می دهد. هرچند این موضوع در رابطه با سرعت بیشتر درست است اما آموزش خیاطی با الگو به طور اصولی دست خیاط را برای ایجاد تنوع لباس ، اندازه های دقیق و فرم بهتر لباس کاملا باز نگه می دارد. خیاطی بدون الگو محدود به نمونه های مختصری از انواع لباس است و برای ایجاد مدل های مختلف و جزییات فراوان لباس مناسب نیست.

بعلاوه باید توجه داشته باشید که آموزش خیاطی بدون الگو برای افرادی که در این حرفه مبتدی هستند پیشنهاد نمی شود. چرا که به دلیل پیاده سازی مستقیم الگو بر روی پارچه، این کار نیازمند دقت بسیار بالا و تبحر در این امر است. نداشتن پیش زمینه استاندارد در رسم الگو و خیاطی با الگو باعث می شود تا کار برای پیاده سازی طرح روی پارچه و ریزه کاری ها بسیار دشوار شود.

در نظر داشته باشید که در آموزش خیاطی با الگو اگر هنرجو یک الگو را خراب کند تنها یک تکه کاغذ از دست داده اما در خیاطی بدون الگو هر گونه اشتباهی موجب خراب شدن پارچه و لباس می شود. با وجود اینکه این روش در مقایسه با آموزش خیاطی با الگو یک گام سریعتر بنظر می رسد اما همیشه مطمئن ترین راه همان رسم الگو و پیاده سازی دو مرحله ایست.

در صورتی که قصد دارید صرفا به کمک منابع مختلف خیاطی با الگوهای آماده برای خودتان لباس بدوزید و یا علاقمند به آموزش خیاطی با الگوی آسان هستید بهتر است یک دوره سایزبندی را آموزش ببینید. اگر تمایلی به گذراندن دوره کامل خیاطی ندارید (که پیشنهاد ما بر خلاف آن است) شرکت در دوره های آموزش خیاطی با الگوی آسان یا دوره های سایزبندی می تواند شما را به شرایط دلخواهتان برساند.

 

آموزش خیاطی با الگوی آسان

ما در آموزشگاه خیاطی هنر مادر تلاش کردیم تا در کنار دوره های کامل و استانداردی که بر اساس سرفصل های سازمان فنی و حرفه ای تنظیم می شود، دوره هایی مانند دوره آموزش خیاطی با الگوی آسان را نیز برای هنرجویان برگزار کنیم. تمرکز این دوره ها بر روی رسم الگوهای پیچیده نیست و سعی شده است تا با جمع آوری الگوهایی که به سادگی قابل ترسیم و دوخت هستند، خیاطی را برای علاقمندان به این هنر ساده تر کنیم.

دوره خیاطی با الگوهای ساده در کنار دوره های کامل خیاطی برگزار می شود و شامل آموزش الگوهای آسان مانند آموزش دوخت پیراهن، دوخت دامن، چند مدل لباس و شلوار با الگوهای آسان است. در این دوره که کوتاه تر از سایر دوره های آموزش خیاطی آموزشگاه هنر مادر است هنرجو دوخت لباس های ساده را به کمک الگوهایی آسان فرا خواهد گرفت و پس از هر جلسه یک لباس با خود به همراه خواهد برد.

برخی از جلسات این دوره آموزشی که مورد استقبال هنرجویان آموزشگاه قرار گرفته است دوخت مانتو عبایی ، پانچو ، تاپ، شلوار ساده، تونیک، چند نمونه دامن و چندین نوع لباس دیگر است که می توانید در مدت کوتاهی رسم الگو و دوخت آن ها را در دوره های آموزش خیاطی با الگوهای ساده فرا بگیرید.